Prednášky

Prednášky v školách

Zvyšujeme záujem o informačné technológie medzi mladými ľuďmi a zlepšujeme kvalitu neformálneho vzdelávania na školách. Preto bezplatne vzdelávame slovenských stredoškolákov interaktívnou cestou a budíme v nich väčší záujem o hlbšie angažovanie sa v tomto smere. Vyskúšajte to!

Prednášame vždy naživo (online alebo osobne), s možnosťou kladenia otázok a prispôsobením pre Vašu skupinu (jednotlivé triedy alebo ročník/školu). 95% študentov by privítalo ďalšiu prednášku od Hack Slovakia.

01  45 min

Ako vyzerá deň softvérového inžiniera?

Náhľad do každodenného života študenta, ktorého baví informatika a programovanie a to ako vyzerá jeho bežný deň v práci. Budeme hovoriť o tom, ako sa dostanú riadky programu “do produkcie” a ako sa minimalizuje možnosť chyby v programoch. Tiež spomenieme, že nie všetko je iba o písaní programov a že nie celý deň sa dá presediet pred počítačom. A na záver si spravíme náhľad do pracovných prostredí veľkých spoločností ako Google alebo Facebook.
02  45 min Novinka

Cybersecurity v 2024

Aj v roku 2024 sa digitálny svet naďalej rýchlo vyvíja, prinášajúc inovatívne príležitosti aj nové výzvy v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Táto prednáška sa zaoberá aktuálnymi hrozbami na internete, odhaľuje záhady pojmov ako “Zero-Day Exploit” a “Phishing” a poskytuje hlbšie pochopenie týchto kritických konceptov.

Ponúkneme aktuálny pohľad na tieto témy, odpovieme na otázky ako: Čo robí Zero-Day Exploit tak nebezpečným? Ako sa vyvíja Phishing a aké nové formy nadobúda? Prednáška je určená nielen pre začiatočníkov, ale aj pre študentov s predchádzajúcimi vedomosťami v oblasti, keďže poskytuje praktickejší a hlbší pohľad na tieto problémy.

03  45 min Iba online

Grafika v hrách

Čo prispelo k tomu aby sa počítačové hry za pár rokov zmenili z rozpixelovaných 2D plošinoviek na fotorealistické 3D hry na nerozoznanie od fotky alebo filmu?

Budeme rozprávať o tom ako funguje grafika v animovaných filmoch alebo hrách a aké triky sa využívajú na docielenie dojmu, že ide o reálnu scénu. Tiež si povieme o tom, prečo je grafika výpočtovo veľmi náročná a častokrát ju zvládnu iba tie najlepšie počítače na trhu.

04  45 min

Ako fungujú kryptomeny?

Zmenili svetovú ekonomiku a aj spôsob, akým využívame šifrovanie v technológiách. Čo je to vlastne Bitcoin ako ho môžeme ťažiť a ako funguje Blockchain? Nie len to ale aj mnoho viac sa študenti dozvedia na tejto veľmi obľúbenej prednáške.
05  45 min Najvhodnejšie pre informaticky zamerané skupiny

Ako sa nestratiť v kóde

Zaujíma ťa ako veľké a úspešné firmy zvládajú vývoj a údržbu obrovských aplikácií na ktorých naraz pracujú desiatky programátorov? Na tejto prednáške si ukážeme ako efektívne využívať Git, akými technikami sa programy testujú a dostávajú do produkcie, a čo spraviť keď nastane chyba v aplikácii.
06  45 min

Umelá inteligencia a jej praktické využitia

Umelá inteligencia už dokáže všeličo možné (viď ChatGPT, DALL-E) avšak málo ľudí vie ako to funguje pod kapotou. V tejto prednáške si priblížime základnú teóriu za týmito populárnymi nástrojmi, ukážeme si čoho sú schopné (a čoho nie), a ako bude vyzerať svet v budúcnosti keď sa stanú súčasťou každodenného života.
07  45 min

Kvantová výpočtová technika

Princíp ktorým fungujú dnešné počítače sa nezmenil už dlhé desaťročia. To všetko sa môže zmeniť v najbližších rokoch, keďže kvantová technika už čoskoro nebude len teoretickou záležitosťou výskumníkov ale postupne sa dostane do každodenného sveta. Prihlás sa a spoločne preskúmame budúcnosť informatiky!
08  45 min

Ako funguje web?

Objav internetu je považovaný za jednu z najvýznamnejších technologických inovácií minulého storočia. Web a webové aplikácie (ktoré bežia na internete) sú už plnohodnotnou súčasťou nášho každodenného života a kultúry. My vám ukážeme čo všetko sa skrýva za úspešnými webovými aplikáciami, ako ich vytvoriť, spojazdniť a udržiavať.
09  45 min

Úvod do sveta cloudu

Čo to vlastne znamená keď niečo beží na cloude a prečo je to dobrá vec? Ako fungovali aplikácie pred tým ako vznikol cloud? V tejto prednáške si nájdeme odpoveď na všetky tieto otázky, aký benefit prináša cloud, a ako jednoduché je vytvoriť si svoju vlastnú cloudovú aplikáciu.
10  45 min

Naprogramuj si vlastnú simuláciu. Ako využívajú informatiku vedci.

Áno, programovanie je zábava. Ale vie sa programovanie hodiť aj v živote vedca? Určite. Vedci používajú počítače napríklad na vytváranie simulácií. Ako naprogramovať jednoduchú simuláciu produkujúcu nádherné obrázky si vysvetlíme do 45 minút na tejto prednáške.
11  45 min

UI/UX Design

Vo veľkej miere informatika a technologické nástroje slúžia na zjednodušenie a zefektívnenie našich životov. Práve preto používateľské rozhranie (UI) a používateľský zážitok (UX) sú neodmysliteľnou súčasťou každého kvalitného produktu. Predstavíme vám rôzne nástroje a techniky ktorými sa viete postarať o to, aby používanie vášho produktu bol zážitok pre každého.
12  45 min

Mindset vedca: Prečo sa netreba báť robiť chyby?

Mýliť sa je ľudské, ale aj extrémne dôležité. Bez schopnosti robiť chyby by sme nemali veľa podstatných vedeckých objavov, ako napríklad antibiotiká. Tento vedecký mindset by sme si z času na čas mali osvojiť všetci. Ukážeme si, ako nás chyby môžu posúvať dopredu a ako ich robiť správne, a s radosťou.
13  45 min

Biotechnológie: Ako štyri písmenka zmenia svet

Biotechnologický pokrok už teraz definuje toto storočie. Čo sú to biotechnológie? Ako sme prešli od štúdia malých organizmov do bodu, kde vieme genetickým inžinierstvom upraviť rastliny, zvieratá a ľudí? Ako vďaka biotechnológiám zachránime svet? Vysvetlíme si, ako sme prečítali ľudské DNA, vyvinuli nástroje na liečenie ľudských chorôb, a ako vieme biotechnológii jednoducho porozumieť a využiť ju v praxi.

13

Škôl

6

IT komunít

82

Prednášok

4190 +

Účasť študentov

Čo o nás hovoria učitelia?

Naše dve prednášky zorganizovane v rámci celoškolského podujatia pre 400 študentov prekonali naše očakávania. Bol som milo prekvapený vysokou profesionalitou pri zodpovedaní otázok našich žiakov. Vďaka možnosti kladenia otázok boli témy pre žiakov oveľa atraktívnejšie. V jednom prípade sa trvanie prednášky predĺžilo iba na základe veľkého množstva otázok, ktoré dokázali udržať pozornosť účastníkov aj 45 minút po oficiálnom konci prednášky. Možnosť organizácie prednášok sme využili viackrát a tešíme sa na spoluprácu aj v budúcnosti.

Ing. Marián Beniak, PhD.
SPŠE Zochova 9, Bratislava

Spojenie Hack Košice, našich absolventov v role spíkrov a našich žiakov v role poslucháčov malo na Poštovej úspech bez ohľadu na mimoriadnu situáciu a prerušenie vyučovania. Novému projektu HK in Schools držíme palce, aby aj do budúcna neformálne vzdelával žiakov a približoval im atraktívne témy z oblasti IT. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie Vaše nápady.

RNDr. Monika Molokáčová
Gymnázium, Poštová 9, Košice

Od študentov pre študentov? Hack Košice dáva stredoškolským študentom prístupným spôsobom možnosť nahliadnuť do zákulisia počítačových hier, do sveta počítačovej grafiky prepojeného s matematikou a modelovaním. Naši študenti sa dozvedeli viac nielen o svetle a tieni vo svojích obľúbených rolových hrách, ale i o ďalších problémoch riešených v informatike. Príležitosť klásť otázky, dostať zrozumiteľné odpovede a motivovať (sa) k informatike. Odporúčam!

PaedDr. Jana Pekárová, PhD.
Gymnázium, Veľká okružná 22, Žilina

Naši študenti voliteľných predmetov z informatiky, kvarty, prvého a druhého ročníka sa v marci 2021 zúčastnili viacerých prednášok od Hack Slovakia. Prednášky neboli len spestrením dištančného vzdelávania, ale aj vďačnou inšpiráciou do budúcnosti, ostražitosti v online priestore a podporou digitálnej, informačnej a finančnej gramotnosti našich študentov. Kvôli záujmu študentov sme ďalšie prednášky zorganizovali v júni a radi budeme spolupracovať aj v budúcnosti.

Marianna Krajčová
Gymnázium Pierra de Coubertina, Námestie SNP 9, Piešťany

Čo o nás hovoria študenti?

Interakcia so žiakmi a veľmi zaujímavé a náučné zodpovedanie otázok.

Podrobnosť vysvetľovania – aj človek, čo predtým o téme nič netušil, je po tejto prednáške múdrejší.

Bolo vidno, že prednášajúceho téma baví a nie len ju ovláda.

Prednašajuci to vedel vysvetliť rýchlejśie a lepšie ako naša učiteľka.

Informácie o kvantovom počítači sa mi páčili najviac, ale inak super, že ste nám dali šancu, aby sme sa pýtali aj odpovedali na otázky.

Veľmi sa mi páčilo že prednášajúci hovoril z praxe.

Prednášajúci

Zoltán Hanesz

Zoltán Hanesz

Imperial College London — Computing

Samuel Amrich

Samuel Amrich

Charles University — Astronomy and Astrophysics

Ronald Doboš

Ronald Doboš

University of Cambridge — Theoretical Physics

Martin Baroš

Martin Baroš

Charles University — Computer Science

Matej Tarča

Matej Tarča

Masaryk University — Computer Science

Peter Onduš

Peter Onduš

University of Cambridge — Computer Science

Martin Piala

Martin Piala

Imperial College London — Computer Science

Barbora Baďurová

Barbora Baďurová

Newcastle University — PhD in Molecular Biology

Máte záujem o prednášku pre Vašich študentov?

Dajte nám vedieť Vaše preferencie — sme flexibilní!