Prednášky

  • Home
  • /
  • Prednášky

Prednášky v školách

Snažíme sa zvýšiť záujem o informačné technológie medzi mladými ľuďmi a zlepšiť kvalitu neformálneho vzdelávania na školách. Preto vzdelávame slovenských stredoškolákov interaktívnou cestou, ukazujeme im možnosti, ktoré sa skrývajú v oblasti IT, a budíme v nich väčší záujem o hlbšie angažovanie sa v tomto smere. Vyskúšajte to!

01  30 min

Predaj sa online (30-minútova webstránka)

Neveríš, že za necelú jednu vyučovaciu hodinu sa dá spraviť stránka, ktorá môže zažiariť? Čo keď ti povieme, že to možné je? Pridaj sa k nám a my ti ukážeme ako!
02  30 min

Ako vyzerá deň softvérového inžiniera?

Náhľad do každodenného života študenta, ktorého baví informatika a programovanie a to ako vyzerá jeho bežný deň v práci. Budeme hovoriť o tom, ako sa dostanú riadky programu “do produkcie” a ako sa minimalizuje možnosť chyby v programoch. Tiež spomenieme, že nie všetko je iba o písaní programov a že nie celý deň sa dá presediet pred počítačom. A na záver si spravíme náhľad do pracovných prostredí veľkých spoločností ako Google alebo Facebook.
03  45 min

Ako sú šifrované banky?

Zaujímalo ťa niekedy ako to banky zaisťujú bezpečnosť všetkých ich transakcii a prečo je to dôležité? Na tejto prednáške si povieme, čo to je šifrovanie, ako funguje a vysvetíme ako banky šifrujú všetku svoju komunikáciu. Tiež si povieme, prečo dochádza k úniku informácii čo môže zanechať komunikáciu nezabezpečenou.
04  45 min

Grafika v hrách

Čo prispelo k tomu aby sa počítačové hry za pár rokov zmenili z rozpixelovaných 2D plošinoviek na fotorealistické 3D hry na nerozoznanie od fotky alebo filmu?

Budeme rozprávať o tom ako funguje grafika v animovaných filmoch alebo hrách a aké triky sa využívajú na docielenie dojmu, že ide o reálnu scénu. Tiež si povieme o tom, prečo je grafika výpočtovo veľmi náročná a častokrát ju zvládnu iba tie najlepšie počítače na trhu.

05  45 min

Ako fungujú kryptomeny?

Zmenili svetovú ekonomiku a aj spôsob, akým využívame šifrovanie v technológiách. Čím sú kryptomeny výnimočné, ako fungujú a ako si vytvoríš vlastnú peňaženku sa dozvieš na tomto workshope.
06  V spolupráci s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika 45 min

Čo o mne vie Internet?

Internet obsahuje obrovské množstvo dát, z ktorého sa dá zistiť veľa zaujímavých informácií. V prednáške si ukážeme niekoľko verejných zdrojov týchto informácií (nie len Google). Na pár minút z nás budú forenzní analytici a zahĺbime sa do vyhľadania informácií a zistíme či internet o nás nevie viac ako sme si mysleli.
07  V spolupráci s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika 90 min

Kybernetická kriminalita

V rámci prednášky si vysvetlíme, čo sú počítačové trestné činy a trestnoprávna zodpovednosť. Na praktických ukážkach a reálnych rozhodnutiach súdov si ukážeme čo znamená porušovanie autorských práv, krádež identity, porušovanie súkromia a ochrany osobných údajov na sociálnych sieťach. Súčasne ale aj vysvetlíme pojmy ako hacking, cracking, sniffing z pohľadu trestného práva.
08  60 min Najvhodnejšie pre informaticky zamerané skupiny

Ako sa nestratiť v kóde

Úvod do magického sveta Gitu a verziovania pri programovaní. Git je neodeliteľná súčasť života každého programátora, ktorý chce pracovať na projektoch v tíme. Budeme sa rozprávať o najpoužívanejšom nástroji pre správu git projektov - Githube a pozrieme sa na to ako sa využíva v praxi.
09  60 min Najvhodnejšie pre informaticky zamerané skupiny

Machine learning and deep learning. Ako rozmýšľa počítač?

V súčasnosti sa každý obáva umelej inteligencie strojov. Čo to ale je umelá inteligencia alebo všeobecnejšie machinne learning? To, čo to je, a ako si vlastnú umelú inteligenciu môžeme naprogramovať do 30 minút sa dozviete práve na tejto prednáške.
10  45 min Najvhodnejšie pre informaticky zamerané skupiny

Naprogramuj si vlastnú simuláciu. Ako využívajú informatiku vedci.

Áno, programovanie je zábava. Ale vie sa programovanie hodiť aj v živote vedca? Určite. Vedci používajú počítače napríklad na vytváranie simulácií. Ako naprogramovať jednoduchú simuláciu produkujúcu nádherné obrázky si vysvetlíme do 45 minút na tejto prednáške.

5

Škôl

6

IT komunít

31

Prednášok

1880 +

Účasť študentov

Prednášajúci

Juraj Mičko

Juraj Mičko

University of Cambridge — Computer Science

Pavol Drotár

Pavol Drotár

University of Cambridge — Computer Science

Martin Piala

Martin Piala

Imperial College London — Computer Science

Ádám Urbán

Ádám Urbán

Imperial College London — Electronic and Information Engineering

Dominik Matis

Dominik Matis

Technical University of Košice — Computer Science

Peter Ridilla

Peter Ridilla

Technical University of Munich — Computer Science

Matej Tarča

Matej Tarča

Masaryk University — Informatics

Samuel Amrich

Samuel Amrich

Charles University — Mathematics and Physics

RNDr. JUDr. Pavol Sokol, PhD.

RNDr. JUDr. Pavol Sokol, PhD.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach — vedúci Laboratória kybernetickej bezpečnosti a Centra aplikovanej informatiky

Máte záujem o prednášku pre Vašich študentov?

Napíšte nám Vaše preferencie — sme flexibilní!

Čo o nás hovoria?

Spojenie Hack Košice, našich absolventov v role spíkrov a našich žiakov v role poslucháčov malo na Poštovej úspech bez ohľadu na mimoriadnu situáciu a prerušenie vyučovania. Novému projektu HK in Schools držíme palce, aby aj do budúcna neformálne vzdelával žiakov a približoval im atraktívne témy z oblasti IT. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie Vaše nápady.

RNDr. Monika Molokáčová
Gymnázium, Poštová 9, Košice

Od študentov pre študentov? Hack Košice dáva stredoškolským študentom prístupným spôsobom možnosť nahliadnuť do zákulisia počítačových hier, do sveta počítačovej grafiky prepojeného s matematikou a modelovaním. Naši študenti sa dozvedeli viac nielen o svetle a tieni vo svojích obľúbených rolových hrách, ale i o ďalších problémoch riešených v informatike. Príležitosť klásť otázky, dostať zrozumiteľné odpovede a motivovať (sa) k informatike. Odporúčam!

PaedDr. Jana Pekárová, PhD.
Gymnázium, Veľká okružná 22, Žilina